Mide Balonu Kimlere Uygulanır ? – Barisafe Clinic

Mide Balonu Kimlere Uygulanır ?

Anasayfa / Mide Balonu Kimlere Uygulanır ?

Mide Balonu Kimlere Uygulanır ?

Hafif ve orta düzey kilo fazlalığında diyet ve egzersizlere göre daha etkili kilo verilmesi için mide balonu uygulayabiliyoruz. İleri düzey kilo fazlası olan ve ameliyattan korkan hastalarımızda veya obezite ameliyatı öncesi aşırı kilonun azaltması amacıyla da ameliyat öncesi dönemde mide balonunu uygulayabiliyoruz. 

Mide balonu endoskopi ünitesinde yüzeysel anestezi ile yaklaşık 20 dakikada uygulanıyor. İşlemden birkaç saat sonra işimize dönebiliyoruz. Balonlar mide asitine ve gıda parçacıklarına dayanıklı, hava veya sıvı ile şişirilip 6 veya 12 ay midede kalabiliyor. 6 veya 12 ay sonrasında mide balonu endoskopi ünitesinde çıkarılması gerekmektedir.

Mide balonunda amaç midede şişmeye bağlı erken doygunluğun sağlanması, öğünlerdeki yiyecek miktarının azalması, mide boşalımının gecikmesi ve sonrasında kilo kaybı sağlamasıdır. Mide balonu uygulandıktan sonra ilk 48-72 saatte mide bulantısı ve kusma görülebilir, sonrasında vücudumuz balona adapte oluyor. İşlem sonrası sorun gelişme oranı son derece düşük, oldukça güvenilir bir yöntem olarak kabul ediyoruz. 

Mide balonu uygulaması sonrası motive olup diyet programına sadık kaldığımızda ortalama 17,8- 24,4 kilo verebiliyoruz. Kilo verme süreci yaş, ek hastalık varlığı, metabolik hızımıza bağlı değişebilir. Mide balonu kısa dönemde (6-12 ay) etkili olmakla beraber, balon çıkarılması sonrası tekrar kilo alma riski bulunmaktadır. 

Canlı Destek