Obezite Sürecinde Neler Yapmalıyız – Barisafe Clinic

Obezite Sürecinde Neler Yapmalıyız

Anasayfa / Obezite Sürecinde Neler Yapmalıyız

Obezite Sürecinde Neler Yapmalıyız

Kilo fazlamız olabilir ama ne kadar ciddi obezite sorunumuz olduğunu kilomuzu boyumuzun karesine bölerek öğrenebiliriz (BMI hesaplama).

  Vücut kitle endeksimize göre 18,5 altı zayıf, 18,5-24,9 arası normal, 25-29,9 arası hafif kilolu, 30 üzeri ise ciddi kilolu olarak kabul etmeliyiz. Özellikle 40 ve üzerinde vücut kitle endeksimiz varsa kilolarımızın artık sağlığımıza ciddi hasar vermeye başladığını, basit bir yeme bozukluğuyla karşı karşıya olmadığımızı bilmeliyiz.  

Kararlıyız ve kilo fazlalığımızın farkındayız. Önce genel bir muayene için öncelikle doktorumuza danışıp kan testleri ve tansiyonumuza baktırmalıyız. Tiroid bezinde az çalışma, şeker hastalığı veya yüksek tansiyon gibi bir hastalığımız başlamış ve henüz bunu bilmiyor olabiliriz.

Test sonuçlarımız normal ise fazla kilolarımızın derecesine göre yaşam alışkanlıkları, diyet bilgilerimizi arttırma (yeme alışkanlıkları ve sağlıklı gıda tercihleri), ilaç tedavisi, ameliyatsız (mide botoksu ve balon uygulaması) ve şişmanlık (obezite) ameliyatlarını içeren çok yönlü tedavi seçenekleri bizi bekliyor.

Canlı Destek