Obezite ve Botoks – Barisafe Clinic

Obezite ve Botoks

Anasayfa / Obezite ve Botoks

Obezite ve Botoks

Günümüzde hafif kilo fazlalığı sorunu olduğunda diyet, yaşam değişikliği ve ilaç tedavileri ile etkin kilo kontrolü sağlanma oranı düşük olduğu için (% 3-9), ameliyatsız tedavi seçeneklerimiz olarak mide botoksunu etkin kilo verilmesi için uygulayabiliyoruz. 

Botoks bir bakteri tarafından üretilmekte ve kasların kasılmasını bloke etmektedir. Botoksu estetik ve medikal birçok farklı alanda uyguluyoruz (şaşılık, yemek borusunda kasılma gibi). Günümüzde botoks laboratuvar şartlarında üretilmektedir. 

Mide botoksunu diyet ve egzersiz yapmasına rağmen yeterli kilo veremeyen, 18 yaş üstünde, orta ve ileri kilo fazlalığı olan hastalara 1993 yılından beri uyguluyoruz. Gerekli tıbbi şartlar sağlandıktan sonra yüzeysel sedasyonla endoskopi ünitesinde mide içerisinde kas dokularına botoks enjekte ediyoruz. İşlem sonrası botoks sadeceye mideye sınırlı olup diğer organlara ve kana karışmıyor.

Botoks uygulamasında belirgin bir yan etki ve komplikasyon gelişme oranı son derece düşük olup, oldukça güvenli bir işlem olarak kabul ediliyor. İşlem sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebiliyor. Mide botoksu sonrası etkisi 24-48 saat sonra başlıyor. İştah ve gıda alımında azalma, mide boşalma süresinde uzama, erken doygunluk sağlama gibi olumlu etkiler yaklaşık 3-6 ay arasında sürüyor. Altı ay sonrasında işlem tekrarlanabilir. 

Mide botoksu sonrası başarı yaş, metabolik hız, ek hastalıklar, düşük kalorili diyet ve egzersizlerin yapılmasına göre değişebiliyor.

Canlı Destek