Şeker Ameliyatı – Metabolik Cerrahi – Barisafe Clinic

Şeker Ameliyatı – Metabolik Cerrahi

Anasayfa / Şeker Ameliyatı – Metabolik Cerrahi

Şeker Ameliyatı – Metabolik Cerrahi

Obezite ve tip 2 şeker hastalığı beraber olan hastalarda özellikle gastrik bypass ameliyatı sonrası hem kilo verilmekte hem de şeker hastalığı tedavi edilebilmektedir. Operasyon sonrası ilk yılda % 80 hastada şeker hastalığı tamamen tedavi olabilmektedir. Ancak kilo fazlalığı olmayan tip 2 diabet hastalarıda ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. 

Preoperatif dönemde pankreas rezervi ölçümleri ile metabolik veya şeker ameliyatı için uygun olan hastalar belirlenebilmektedir. Ameliyatın başarısı %80-90 arasında değişmektedir. Tip 1 yani çocukluk çağı başlangıçlı şeker hastalığında metabolik cerrahi önerilmemektedir. 

Metabolik veya şeker ameliyatında transit bipartisyon isimli ameliyatı uyguluyoruz. Mide hafifçe daraltılıp mide çıkışına ince barsakların arka kısmını birleştiriyoruz. Bu şekilde gıdaların 1/3’ü normal sindirim yolunu kullanırken, gıdaların 2/3’ü direkt ince barsaklara geçiyor. Özellikle ince barsakların arka kısmının kullanılmasıyla hem etkili kilo verilmekte, hem de şeker hastalığı tedavi edilebilmektedir. 

Ameliyat sonrası dönemde hasta taburcu olurken şeker ilaçlarını (insulin veya hap) bırakabilmektedir. Ameliyat sonrası dikiş hatlarından sızma ve kanama % 1, ölüm riski % 0,05 dir. 

Canlı Destek