Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) – Barisafe Clinic

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Anasayfa / Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

İleri düzeyde obezite veya vücut kitle indeksi 35 ve ek hastalığı (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apne ve eklem hastalığı gibi) olan 18-65 yaş aralığındaki hastalarımızı ameliyat ediyoruz.

Dünya genelinde en sık tercih edilen şişmanlık-obezite ameliyatı tüp midedir (sleeve gastrektomi). Bu ameliyatta mide özel zımbalar kullanarak kesilip hacmi daraltılıyor. Yaklaşık midenin %70-80’ini çıkarıyoruz. Özellikle midede iştahı düzenleyen hormonal üretim bölgeleri çıkarıldığı için daha erken doyup ve açlık hissimiz azalıyor. Bu işlemde mide kapasitesi daraltılsa da mide fonksiyonlarında değişim olmamaktadır. 

Ameliyatlarımızı kapalı (laparoskopik) olarak yapıyoruz. Diğer ameliyat yöntemlerine göre daha hızlı bir işlem olup yaklaşık bir buçuk saatte ameliyatımızı yapıyoruz. Kapalı ameliyatlarla daha az ameliyat izi ve ağrımız olup daha erken hastaneden taburcu olabiliyoruz.

Ameliyat sonrası dönemde dikiş hatlarında kanama veya sızıntı (kaçak) gelişme oranı yaklaşık %1, ölüm riski % 0,05’dir. Genel olarak oldukça etkili ve güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde ciddi mineral veya vitamin eksikliği görülmemektedir. Ameliyat sonrası dönemde düzenli takip ve kan testlerinin yapılması önerilmektedir.

İlk yıl ameliyat sonrası fazla kilolarımızın % 65-80 oranında kaybedilmesini beklenmektedir. Tüp mide veya sleeve gastrektomi sonrası yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Kontrolsüz beslenme sonrası midemiz genişleyebilir ve yeniden kilo almaya başlıyabiliriz. En sık obezite revizyon ameliyatını tüp mide ameliyatı geçirmiş hastalara uyguluyoruz.

Canlı Destek